Baleset forrása lehet, ha hiányzik, vagy nem jó a használati utasítás

2024. április 30. 15:21
Az élet bizonyítja: baleset forrása lehet, ha hiányzik egy gép üzembentartói kézikönyve, mint ahogy az is, ha van, csak éppen idegennyelvű.
 
Baleset forrása lehet, ha hiányzik, vagy nem jó a használati utasítás
Az Európai Bizottság gépekkel foglalkozó szakértői csoportja legutóbbi ülésén foglalkozott például a gépekről szóló rendelettel, a szabványosítási kérelem tervezetével, valamint a használati utasítás és a megfelelőségi nyilatkozat digitális formátumának bevezetésével.
A magyar nyelvű használati útmutató kötelező! | Fejlődő Kertváros
Mint azt a Lectura.press írja: a megbeszélések során az Európai Bizottság (EB) előterjesztette a gépekről szóló új rendelet 6. cikkének (5) bekezdésében előírt adatgyűjtésre vonatkozó iránymutatás-tervezetet. A felek aggodalmuknak adtak hangot a gépbalesetekre vonatkozó adatok gyűjtésének következetességével és összetettségével kapcsolatban, az Európai Bizottság pedig kiemelte a pontos adatok fontosságát a termékbiztonság javítása érdekében. Ugyanis a tapasztalatok szerint a mezőgazdasági balesetek sok esetben a traktor, vagy a munkagép használatával kapcsolatos nem megfelelő tájékoztatás miatt következnek be.
Biztosra ment a félénk sofőr: a műszerfalra tett, kézzel írt használati  utasítás segítségével vezette autóját | BudaPestkörnyéke.hu
Az ülésen vita folyt a használati utasítás és az EK-megfelelőségi nyilatkozat digitális formátumának bevezetését célzó javaslatokról is. Az érdekelt felek kiemelték, hogy egyértelművé kell tenni az alapvető biztonsági információkat, a nyelvi követelményeket, valamint a nem foglalkozásszerű felhasználók papíralapú példányokhoz való hozzáférését. Az Európai Bizottság elismerte ezeket az aggályokat és elkötelezte magát amellett, hogy az érdekelt felek visszajelzései alapján finomítja javaslatait.
 
A következő ülést 2024. október 17-re tervezik, ahol várhatóan további előrelépésre és megbeszélésekre kerül sor.
Rólunk – MEGOSZ
Dr. Fenyvesi László, a Mezőgépgyártók Országos Szövetsége (MEGOSZ) főtitkára mindezek kapcsán érdeklődésünkre megerősítette: ma valóban probléma, hogy a felhasználó nem mindig kap pontos, adott esetben magyar nyelvű információkat az adott gép üzemben tartásának szabályairól, specifikációiról. Az ismertetőanyagok sajnálatos módon sok esetben inkább a marketingszempontok, semmint a praktikus, optimális és előírt használat előírásainak megfelelően íródnak – igaz ez úgy a manuális, mind a digitális dokumentumok esetében. A főtitkár szerint a rendelettervezet tisztázza és egységes keretbe foglalja majd ezeket az ismereteket, továbbá előírja, hogy a dokumentumoknak nyomtatott és digitális formában egyaránt elérhetőknek kell lenniük.
 
Utóbbiak kapcsán plusz tényezőként megjelenik a mesterséges intelligencia, melynek fejlődése már rövid távon is lehetővé teszi a digitális alapú, optimalizált gépválasztást egy adott gazdaságban és körülmények között, amelyhez megbízható adatok és "szabványos" információk szükségesek. Ezért is nagyon jelentős a tervezett szabályozás, mely a remények szerint hiteles és objektív tájékoztatást biztosít az új gépeket vásárlók számára.
 
forrás: agroinform.hu

Kapcsolódó cikkek

Figyeljünk a madárfiókákra, többet árthatunk, mint segíthetünk!

2024. április 24. 11:26
Hamarosan kezdődik a madárfiókák tömeges fészekelhagyási szezonja, ilyenkor találkozhatunk magányosnak tűnő fiatalokkal a településeken is. Ezek túlnyomó többsége azonban, amint arra a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület felhívja a figyelmet, nem árva, a legnagyobb segítség számukra az, ha nem visszük haza őket!

Forró ételek Kecskemétről az ország rászorulóinak!

2023. február 07. 19:22
155 ezer adag instant tésztát ajánlott fel a Nissin Foods Kft. rászoruló emberek, családok télvégi támogatásaként a Magyar Élelmiszerbank Egyesület számára. Az adományokat az Egyesület a következő hetekben juttatja el a nélkülözőknek az országos élelmiszermentő és -osztó hálózatán keresztül.
 
A Magyar Élelmiszerbank Egyesület immár tizennyolcadik éve kutatja fel és gyűjti össze gyártóktól és kereskedelmi láncoktól a feleslegessé vált, de fogyasztható készleteiket. A jellemzően lejáratközeli vagy csomagolási hibás termékekkel a szervezet rászoruló embereknek, családoknak nyújt segítséget, évente 250 ezer ember részesül az adományaikból. Az élelmiszermentéssel a természet is jól jár, hiszen így nem vesznek kárba a feleslegek, és a lebomlásukkal a környezetet sem terhelik.