Indulnak az agrárpályázatok

2024. április 03. 14:12
Az idei, de a jövő év sikereit is meghatározzák a gazdálkodók és az agrárpiaci szereplők számára.
Indulnak az agrárpályázatok
Nemcsak a földeken indul meg tavasszal a munka: ilyenkor nyílik meg az uniós agrártámogatási rendszeren alapuló egységes kérelmek benyújtási felülete a Magyar Államkincstárnál. Ráadásul idén már az új EU-s költségvetési időszak Közös Agrárpolitikájának megfelelően lehet az egyes beruházási támogatásokra is pályázni – olvasható az OTP Bank közleményében.
 
Az OTP Bank a közvetlen támogatási jogcímek előfinanszírozásával áll a gazdák rendelkezésére, a pályázatok esetében pedig szakmai segítséget is nyújt az érdeklődő mezőgazdasági termelőknek.
 
A tét nem kicsi, az uniós Közös Agrárpolitika (KAP) hazánk által felhasználható teljes költségvetése 14,7 milliárd euró. Ebből a közvetlen támogatásokra fordítható összeg 6,8 milliárd euró, ami teljes egészében uniós forrásból érkezik, míg a beruházási és vidékfejlesztési célokra 7,9 milliárd eurót költhetünk, melynek jelentős része hazai társfinanszírozás1.
 
A Magyar Államkincstár néhány napon belül megnyitja azt az elektronikus benyújtó felületet, ahol a gazdálkodóknak június 10-ig lesz lehetőségük az egységes kérelmek feltöltésére.
 
Mivel a vállalások végrehajtása többnyire az év későbbi időszakára esik vagy hosszabb időtartamot ölel fel, az azokra járó támogatási előlegek kifizetése az utolsó negyedévben kezdődik meg, és a teljes kifizetés csak a következő év folyamán lesz esedékes. A gazdálkodási gyakorlatok költségeit viszont folyamatosan biztosítani kell az egész év során.
 
Ebben nyújt segítséget az OTP Bank által évek óta rendelkezésre álló támogatás előfinanszírozási konstrukció.
 
„Az idei évben is elérhető a támogatás előfinanszírozás és különféle hiteltermékek – például a tárgyi fedezet nélkül igényelhető, szabadon felhasználható forgóeszközhitel és az Agrár Széchenyi Kártya konstrukció – amelyek a legtöbb normatív, II-es pilléres, továbbá egyéb állatjóléti támogatás előfinanszírozását biztosíthatják jóval a kifizetések beérkezését megelőzően” – mondta Szabó István, az OTP Agrár igazgatója. Külön kiemelte, hogy „a már megszokott módon az alaptámogatás és a hozzá kapcsolódó kiegészítő támogatás akár két évre is előfinanszírozható, segítve a gazdálkodókat hosszútávú elképzeléseik megvalósításában”.
 
A beruházási és vidékfejlesztési intézkedések kerete – köszönhetően a 80%-os hazai társfinanszírozásnak – a korábbi uniós ciklusokhoz képest több mint duplájára nőtt, aminek közel 52%-át, mintegy 1500 milliárd forintot célzottan gazdaságfejlesztésre kell fordítani2. Az igénybevételi feltételeket és a felhasználás részleteit tartalmazó pályázati felhívások menetrendjét a szaktárca tavaly ősszel publikálta, ennek megfelelően az elsők a napokban már meg is jelentek.
 
Egy szakmailag színvonalas, az új feltételeknek is megfelelő, sikeres pályázat előkészítéséhez érdemes minden lehetséges segítséget igénybe venni. Aki megfelelő helyről tájékozódik, illetve szakértőktől kér segítséget, évekre szóló előnyhöz juthat az elérhető támogatásoknak és az ezeket kiegészítő banki konstrukcióknak köszönhetően. Szabó István felhívta a figyelmet országos tájékoztató rendezvénysorozatukra, az idén 13 állomásból álló OTP Agrár Roadshow-ra, ahol a pályázati rendszer aktualitásai mellett az elérhető támogatásokról is szó esik.
 
„A naprakész tanácsadás, a személyes kapcsolat és találkozások mind hozzájárulnak a sikeres pályázatokhoz, ezek pedig nemcsak az idei, de a jövő év sikereit is meghatározzák a gazdálkodók és az agrárpiaci szereplők számára is” – emelte ki az OTP Agrár igazgatója.
 
1 Magyarország KAP Stratégiai Terve
2 Kormány 1003/2021. (I. 11.) Korm. határozata
 
A tájékoztatás nem teljes körű és nem minősül ajánlattételnek, célja kizárólag a figyelem felkeltése. A fenti termékek és szolgáltatások részletes feltételeiről az ismert csatornákon keresztül tájékozódhatnak. Az OTP Bank fenntartja annak jogát, hogy a közleményben szereplő termékek és szolgáltatások kondícióit módosítsa.
 
forrás: agroinform.hu
 

Kapcsolódó cikkek

Játék, vagy az agrárszakképzés következő szintje?

2022. november 30. 09:19
Komplex, több területen is alkalmazható technológiai rendszer bevezetésének első állomása a virtuális valóságon (VR) alapuló gépbemutató, 3D-s modell kiegészítéssel, mely hozzájárulhat az agrárszakképzés fejlesztéséhez és innovációs tevékenységeinek támogatásához.
 
Gyakorlatias képzés és interaktív túra
Az országban elsőként Jánoshalmán, a Déli ASzC Mezőgazdasági Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium egyik termében adták át a Pix VR Training Kft. virtuális valóság oktató pilot projektjét.

AGRÁRIUM 2023 KONFERENCIA

2022. december 08. 19:27
Időpont: 2023. március 21.  
Helyszín: Kecskemét, Four Points by Sheraton Kecskemét Hotel és Konferenciaközpont
 
KIEMELT TÉMÁK
-Egységes agrártámogatási kérelmek benyújtása 2023-ban: legfontosabb változások
-A 2023-tól hatályos új uniós Közös Agrárpolitika legjelentősebb gyakorlati változásai
Új vidékfejlesztési támogatások és pályázatok
-300 milliárd forintos állami földértékesítési program, földszabályozási újdonságok
-Leghatékonyabb agrárgazdasági lehetőségek az energiaválság ellen
-Terménypiaci árprognózisok 2023-ban
-A meghatározó növénykultúrák jövedelmezőségi kilátásai
-Vetőmagok, műtrágyák, növényvédő szerek: inputpiaci trendek
-Agrárfinanszírozás és hitellehetőségek új makrokörnyezetben
-A mezőgazdasági géppiac aktuális trendjei, újdonságok 2023-ban
-Precíziós gazdálkodás és agrárdigitalizáció
-A mezőgazdasági drónhasználat lehetőségei
-Agrárinnováció: a legjelentősebb új termékek és szolgáltatások
-Az állattenyésztés jövedelmezőségi helyzete 2023-ban
-Takarmánypiaci helyzet és kilátások, takarmányozási fejlesztések