Jelentősen nőtt hazánk agrár-külkereskedelme tavaly

2024. március 07. 17:03
Tavaly az agrárexport értéke elérte a 13,4 milliárd eurót, ezzel 3,5 milliárd euróval többet értékesített hazánk a külpiacokon, mint amennyit importált. Az agrárium adta a teljes nemzetgazdaság külkereskedelmi többlet 38 százalékát. A hazai agrárszektor túlmutat az alapanyaggyártáson, az export 74 százaléka feldolgozott termékekből állt az elmúlt évben.
Jelentősen nőtt hazánk agrár-külkereskedelme tavaly
A hazai agrárexport értéke tavaly 1,3 százalékkal, 174 millió euróval haladta meg az 2022. évi magas szintet. A 9,9 milliárd eurós agrárimport szintén 1,3 százalékkal nőtt, ami 122,8 millió eurós többletet jelent 2022-hez képest. Ennek köszönhetően a külkereskedelmi többlet 1,5 százalékkal bővült. Az agrárexport enyhe növekedésének a hátterében az árak emelkedése áll, ugyanis a volumen mérséklődött.
 
Az agrárexport volumene 2023-ban éves összehasonlításban 0,8 százalékkal csökkent, az exportárak viszont 2,1 százalékkal emelkedtek. Az agrárimport volumene 9,1 százalékkal csökkent, amit az árak 11,4 százalékos növekedése ellensúlyozott az elmúlt évben.
Az export fejlődésének elmúlt években megfigyelhető üteme megfelel a „Megújuló vidék, megújuló agrárium” programban 2030-ra kitűzött 15 milliárd eurós cél elérésének. A kivitel eredménye a másik fontos agrár-külkereskedelmi célkitűzés, azaz a feldolgozottsági fok növekedése tekintetében is kedvezően változott az utóbbi években. Ennek hátterében elsősorban a magasan feldolgozott termékek exportjának növekedése áll.
Jelentősen nőtt hazánk agrár-külkereskedelme tavaly
A hazai hozzáadott érték, foglalkoztatás és jövedelem szempontjából kedvező, hogy az export 74 százaléka feldolgozott termékekből állt 2023-ban, 2010-ben még 62 százalék volt ez az arány. 
 
A másodlagosan feldolgozott termékek kivitele 2010 és 2023 között minden évben emelkedett, ennek köszönhetően aránya 13 év alatt 31-ről 42 százalékra növekedett. Az export további 33 százalékát az elsődlegesen feldolgozott termékek, 26 százalékát a nyersanyagok adták. 
 
Magyarország legnagyobb exportpiacának 2023-ban 1,8 milliárd euróval Németország számított, amelyet Olaszország (1,7 milliárd euró), Románia (1,65 milliárd euró), Ausztria (1,1 milliárd euró) és Lengyelország (750 millió euró) követett. Az öt ország részesedése az agrárexportból 53,9 százalékot tett ki.
 
forrás: AM Sajtóiroda

Kapcsolódó cikkek

Jöhet a várva várt fordulat: jelentősen csökkenhet a vöröshagyma ára

2023. április 11. 14:20
A drasztikus hagymadrágulás után a következő hónapokban és az új termés megjelenésekor némileg korrigálhatnak az árak, és növekedhet a hazai termőterület is.
 
2022-ben csökkent a vetésterület
Varga István, a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács alelnöke nyilatkozott a Világgazdaságnak a hagymapiacon eddig tapasztalt árakkal kapcsolatban. Elmondta, hogy a hagyma árát a 2021 decemberétől felfelé elinduló műtrágya- és növényvédőszer-árak alapvetően befolyásolták, ahogy az input anyagoknál adódó ellátási nehézségek, valamint az orosz–ukrán háború is hatást gyakoroltak rá. 

Az ízvariációk száma végtelen

2023. április 20. 13:40
Nagy Zsófia, a Fűszeres Lány gyógynövény szakirányon szerzett kertészmérnöki diplomát. A házikertjén kívül 2 hektáron termel francia tárkonyt, és egy fűszermanufaktúra tulajdonosa Ráckevén. A családja mutatott példát neki a gazdálkodásban, takarmányozással és állattartással foglalkoztak. Saját vállalkozásába 2015-ben vágott bele, a fiatalgazda-pályázat elnyerésével kezdett fűszernövényeket termeszteni.