Nagy István: zöldideológiai nyomás alatt van az európai agrárium

2024. május 07. 16:23
Soha ilyen mértékű zöldideológiai nyomás alatt nem volt még az európai agrárium – jelentette ki az agrárminiszter ma az M1 "Ma reggel" című műsorában.
Nagy István: zöldideológiai nyomás alatt van az európai agrárium
Nagy István úgy vélekedett, a túlpolitizáltságnak semmi indoka nincs, egyszerűen az Európában kialakult politikai helyzet rányomja a bélyegét a gazdálkodásra, ellehetetlenítve ezzel a versenyképességet. Emellett megnyitották az EU belső piacait az olcsó ukrán mezőgazdasági termékek előtt, ami már az európai gazdák jövőképét is veszélyezteti – tette hozzá.
Megtiltja Magyarország a mezőgazdasági termékek importját Ukrajnából
„A szerte Európába szervezett gazdatüntetések után a Közös Agrárpolitika (KAP) területén történtek ugyan módosítások a bürokratikus szabályokban. De ez még nem elég. Amikor a szomszédunkban háború dúl, az európai termőterületek 60 százalékát fenyegeti az aszály, az élelmiszerbiztonságot veszélyezteti például az az előírás, hogy a parlagoltatáshoz ragaszkodni kell”- jegyezte meg a miniszter.
 
Nagy István elmondta, olyan kérdésekben sikerült módosítani a KAP-on, mint a vetésforgó, vagy hogy a tíz hektár alatti gazdálkodókra egyáltalán ne vonatkozzanak ezek a bürokratikus szabályok. „Az a cél, hogy ne álljunk meg itt.”
AM: elindult az új agrártámogatási honlap - FruitVeB
„Nem az európai gazdákat kell felelőssé tenni az éghajlatváltozásért, hiszen ők a leginkább érdekeltek abban, hogy teremtett világunk minőségét megőrizzék. Az ilyen károknak nem okozói, hanem elszenvedői. Partnerré kell tenni őket abban, hogy le tudják küzdeni a nehézségeket. Ehhez pedig támogatásokat is kell adni számukra” – fejtette ki az agrárminiszter.
 
Jelezte: újra a gazdákat kell az agrárium középpontjába állítani, amivel a társadalom is jól jár. Hiszen csak így kerülhet olcsó, biztonságos élelmiszer az asztalunkra.
 
Nagy István beszámolt arról is, hogy a parlament most fogadta el a termelővédelmi csomagot. Ami a felvásárlókkal, feldolgozókkal szemben védi a legkiszolgáltatottabbakat, a legkevesebb érdekérvényesítési lehetősséggel rendelkező termelőket. Magyarország hosszútávú célja, hogy minél több mezőgazdasági termékből élelmiszert állítson elő. Ehhez 2027-ig 2900 milliárd forintot biztosít a feldolgozóipar, az élelmiszeripar bővülésére, de ehhez szükség van arra is, hogy a gazdák biztonsággal termelhessenek.
 
„Az új szabályozás alapján 30 napon belül kötelező kifizetni a gazdákat. Nem lehet, hogy a felvásárló már rég túladott a terméken, csak éppen a termelő kapja meg a legvégén annak az árát, amibe hónapokon keresztül ő fektetett be. Rendezni kell a jövőben azt a kérdést is, hogy kinek a felelőssége, ha útközben elhullanak az állatok. Ebben ugyanis közös kockázatviselésre van szükség” – fogalmazott.
 
Kitért arra is, hogy olyan mintaszerződések is kellenek, amelyek a gazdálkodókat és a feldolgozókat is egyaránt védi. Azért, hogy biztonsággal lehessen tervezni. Aki pedig a szabályokat megszegi, azt örökre el kell tiltani a foglalkozásától. Nem lehet, hogy ha valaki meglép a gazdák pénzével, majd gyorsan felszámolja a cégét, az más vállalkozással ugyanúgy folytathassa a „rablógazdálkodást”.
 
Nagy István a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában ma arról is beszélt, hogy az ukrán mezőgazdasági termékek behozatala az egész európai gazdálkodás jövőjét veszélyezteti. „Kockáztatjuk az európai fogyasztók védelmét azzal, hogy 20 éve lejárt növényvédőszereket használnak. Engedélyezett a GMO-vetőmagok vetése, nem vonatkoznak rájuk az európai állatjóléti előírások” – fogalmazott a miniszter.
 
Nem lehet, hogy az európai vezetők az ukrán oligarchák érdekeit vegyék figyelembe”, az európai politikusoknak, bürokratáknak az európai érdekeket kell szem előtt tartaniuk, ahogy a magyar kormány is teszi a magyar termelőkkel. A gazdák túlélése a fogyasztók túlélését is jelenti – mondta Nagy István.
 
forrás: agrotrend.hu / MTI

Kapcsolódó cikkek

Mi történhetett? Átlag alatti bortermés várható az unióban

2023. november 02. 13:26
Hét év óta először Olaszország elvesztette vezető szerepét a bortermelői rangsorban
 
A Copa-Cogeca 2023. évi szüreti előrejelzése alapján az idén az uniós bortermés a legjelentősebb termelő országok – Spanyolország, Olaszország és Németország – esetében csökkenést mutat. Annak ellenére, hogy Franciaországban és Portugáliában növekedés tapasztalható, az EU-ban összesen 150 millió hl bor várható, ami -5,5%-kal marad el az ötéves átlagtól – írja a nak.hu

IX. Zsendülés Konferencia

2024. február 01. 16:47
A bemutató helyszíne: Szeged, Hunguest Hotel Forrás
 Esemény kezdete: 2024. február 29. 08:00
 Esemény zárása: 2024. február 29. 23:55
Szegeden, 2024. február 29-én (csütörtök) megrendezésre kerül a Zsendülés IX. Kertészeti Konferencia a Kert-Ész Klub Magyarország Egyesület szervezésében. Helyszín: Szeged, Hunguest Hotel Forrás, 6726 Szeged, Szent-Györgyi Albert utca 16.